Jeśli lubisz żywność naturalną i nieprzetworzoną, może powinieneś zainteresować się witarianizmem. Co to takiego i dlaczego może być to ciekawe uzupełnienie lub zastępstwo dotychczasowych rozwiązań kulinarnych?

Co to jest witarianizm i na co pozwala w kuchni?

Najoględniej rzecz ujmując, dieta witariańska (z ang. raw foodism zakłada, że spożywamy wyłącznie żywność nieprzetworzoną termicznie. Wyklucza to zatem gotowanie, smażenie i pieczenie lub nawet pasteryzację. Dopuszczalne jest wyłącznie podgrzanie produktów do temperatury 40 stopni Celsjusza.

W ramach diety można oczywiście wybrać interesujący nas wariant. Istnieje bowiem witarianizm wegański, wegetariański i mięsny.

Dieta raw food efekty

Spożywanie surowych warzyw i owoców niesie ze sobą oczywiście sporo korzyści prozdrowotnych. Przede wszystkim nie wygotowujemy z nich witamin, minerałów ani błonnika. Dodatkowo zmniejszamy ich indeks glikemiczny. Jednakże może się okazać, że jeśli nie gustujemy w surowym mięsie, nie będziemy spożywać wystarczającej ilości niezbędnego do życia białka, a także dostarczymy witaminy B12.