Pojawienie się dziecka to wielka radość ale też duża odpowiedzialność. Może się wydawać, że jest tak wiele powodów do zmartwień. A momenty kiedy noworodek wymiotuje są dość częstym powodem do niepokoju wśród nowych rodziców .

Niestety, prawdopodobnie będziesz musiał do pewnego stopnia przyzwyczaić się do tego. Wiele powszechnych chorób niemowląt i dzieci może powodować wymioty. Może się to zdarzyć, nawet jeśli Twoje dziecko nie ma gorączki ani innych objawów.

Ale z drugiej strony wymioty u niemowlaka często ustępują samoistnie. Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie wymagało leczenia – z wyjątkiem kąpieli, zmiany ubrania i przytulania. Jeśli chcesz jednak wiedzieć dlaczego dziecko wymiotuje najlepiej jest odwiedzić pediatrę.

Wymioty czy plucie?

Trudno jest odróżnić wymioty od plucia. Mogą one wyglądać tak samo, ponieważ Twoje dziecko jest w tym okresie na stałej diecie opartej na mleku lub mieszance.
Plucie występuje zwykle przed bekaniem lub po nim i jest najczęściej u niemowląt w wieku poniżej 1 roku. Łatwo wypłynie z ust dziecka – prawie jak biała, mleczna ślina.

Wymioty zwykle pojawiają się gwałtownie (bez względu na to, czy jesteś dzieckiem, czy osobą dorosłą). Dzieje się tak, ponieważ wymioty mają miejsce, gdy mięśnie wokół żołądka są uruchamiane przez „ośrodek wymiotny” mózgu, który je uciska. To zmusza do wyrzucenia wszystkiego, co znajduje się w żołądku.
Wymioty u noworodka mogą wyglądać jak mleczna pluć, ale zawierają więcej czystych soków żołądkowych. Mogą również wyglądać jak mleko, które przez chwilę było sfermentowane – nazywa się to „serami”. Konsystencja prawdopodobnie nie będzie Ci przeszkadzać, gdy ją zobaczysz – będziesz bardziej przejmować się dobrym samopoczuciem dziecka.
Ponadto plucie jest normalne i może się zdarzyć w dowolnym momencie. Twoje dziecko zwymiotuje tylko w przypadku problemów z trawieniem lub innej choroby.

Dlaczego noworodek wymiotuje?

Typowe przyczyny plucia lub wymiotów różnią się w zależności od wieku. Na przykład w ciągu pierwszych kilku miesięcy większość niemowląt wypluje małe ilości mleka modyfikowanego lub mleka matki, zwykle w ciągu pierwszej godziny po karmieniu. To „serowanie”, jak to się często nazywa, to po prostu okazjonalne przemieszczanie się pokarmu z żołądka, przez rurkę (przełyk) prowadzącą do niego i na zewnątrz jamy ustnej. Będzie się to pojawiać rzadziej, jeśli dziecko będzie często odbijało się od piersi, a aktywna zabawa po posiłku będzie ograniczona. To plucie ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem dziecka, ale może utrzymywać się w łagodnej formie do dziesiątego miesiąca życia. Plucie nie jest poważne i nie wpływa na normalny przyrost masy ciała.

W pierwszym miesiącu mogą wystąpić sporadyczne wymioty. Jeśli pojawiają się wielokrotnie lub są niezwykle silne, wezwij swojego pediatrę. Może to być tylko łagodny problem z karmieniem, ale może też oznaczać coś poważniejszego.

W wieku od dwóch tygodni do czterech miesięcy uporczywe, silne wymioty mogą być spowodowane pogrubieniem mięśnia u ujścia żołądka. Znane jako przerostowe zwężenie odźwiernika, to pogrubienie zapobiega przedostawaniu się pokarmu do jelit. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Zwykle wymagana jest operacja, aby otworzyć zwężony obszar. Ważnym objawem tego stanu są silne wymioty, które po każdym karmieniu pojawiają się około piętnastu do trzydziestu minut lub mniej. Za każdym razem, gdy to zauważysz, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą.

Po pierwszych kilku miesiącach życia najczęstszą przyczyną wymiotów jest infekcja żołądka lub jelit. Wirusy są zdecydowanie najczęstszymi czynnikami infekcyjnymi, ale czasami przyczyną mogą być bakterie, a nawet pasożyty. Infekcja może również wywołać gorączkę, biegunkę, a czasem nudności i ból brzucha. Infekcja jest zwykle zaraźliwa; jeśli ma je Twoje dziecko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotknie to również niektórych jego towarzyszy zabaw.
Rotawirusy są główną przyczyną wymiotów u niemowląt i małych dzieci, których objawy często przechodzą w biegunkę i gorączkę. Wirusy te są bardzo zaraźliwe, ale stają się mniej powszechne niż w przeszłości, ze względu na dostępność szczepionki, która może zapobiegać chorobie. Rotawirus jest jedną z wirusowych przyczyn zapalenia żołądka i jelit, ale inne typy wirusów – takie jak norowirusy, enterowirusy i adenowirusy – również mogą ją powodować.