Wybór imienia jest niezwykle ważną decyzją, która w znaczny sposób wpłynie na życie dziecka. Jego wybór jest więc czymś, co należy odpowiednio przemyśleć. To decyzja, której z pewnością nie należy podejmować zbyt pochopnie. Imię dziecka będzie trwale związane z jego tożsamością i w pewien sposób, nawet jeśli niebezpośrednio, wpłynie na to, w jaki sposób dziecko, a potem osoba dorosła, będzie odbierana przez innych. Istnieją różne sposoby i kryteria wyboru imienia dla własnego dziecka. Ludzie, dokonując tej decyzji, kierują się bardzo różnymi aspektami.

Popularność imienia ważnym czynnikiem wyboru dla wielu

Wielu rodziców decyduje się na najpopularniejsze imiona ostatnich lat, spośród których wybierają najbardziej odpowiednie dla swojego dziecka. Wydaje się, że jest to spowodowane przede wszystkim tym, że takie imiona są raczej bezpiecznym wyborem. Dziecko nie będzie w ten sposób zbytnio wyróżniać się tłumu, które w niektórych przypadkach może powodować niemałe problemy i niedogodności, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko wchodzi w okres dojrzewania. Popularne imiona zwykle są ładne i bezpieczne, więc jest małe ryzyko, że w przyszłości takie imię nie spodoba się dziecku. Przykładem mogą być najpopularniejsze imiona dla dziewczynek, takie jak na przykład Anna, Aleksandra, Alicja czy Zuzanna, które obiektywnie uznawane są za ładne i mało kontrowersyjne. Niektórzy rodzice jednak wolą wybrać imię niezwykle oryginalne, które ma wyróżniać dziecko na tle innych.

Znaczenie imienia istotną kwestią przy wyborze imienia

Niektórzy rodzice przy wyborze imienia kierują się przede wszystkim jego znaczeniem i tym, jaką treść i symbolikę za sobą skrywa. Znaczenie imion zwykle nie jest jednoznaczne i oczywiste. Imiona często mają swoje korzenie w języku łacińskim i innych językach, które wyszły już z użycia. Znaczenie to jest zwykle bardzo ciekawe i niesie ze sobą robiącą wrażenie treść, która dla wielu jest wystarczająca do tego, aby zdecydować się na wybór danego imienia.

Przekazywanie imienia z pokolenia na pokolenie i rodzinna tradycja

Innym kryterium wyboru imienia może być również wybieranie go pod wpływem tego, jakie imiona nosili przodkowie, osoby w rodzinie z przeszłych pokoleń oraz inni bliscy ludzie. Czasem zdarza się, że ludzie kierują się tym, jak mają lub miały na imię sławne, znane osobistości. Obecnie można zaobserwować powrót imion z przeszłych pokoleń. Pokazują to na przykład najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w ostatnich latach, do których należą miedzy innymi Zofia, Maria czy Hanna. Księga imion może zaoferować także takie propozycje, które były chętnie wybierane przed wieloma laty, a obecnie są zapomniane.

Wybór imienia to z pewnością niełatwa decyzja. Warto więc zastanowić się na początku, jakim kryterium wyboru imienia chcemy się kierować i co jest w tym wyborze dla nas najważniejsze. Może być to popularność imion, znaczenie imienia, czy też tradycje rodzinne. Niezależnie od tego, które z tych kryteriów będą najważniejsze, warto przy tym wyborze pamiętać przede wszystkim o dobru dziecka.

Artykuł powstał przy współpracy z mlodamamo.pl