Szukasz wygodnego, ergonomicznego materaca dla swojego dziecka i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Chcesz dowiedzieć się, jakie kryteria warto uwzględnić podczas zakupu? Sprawdź, co ma znaczenie przy wyborze materac dla dziecka. 

Materac dla dziecka – dlaczego jego wybór jest tak ważny? 

Dziecko spędza ponad połowę lub nawet więcej doby na śnie. W pierwszych miesiącach nie jest to tak oczywiste, jednak nawet wtedy należy zadbać o jak najwygodniejsze podłoże do leżenia. Podczas snu ciało malucha pracuje nad stabilnością, dlatego zagwarantowanie odpowiedniej do tego przestrzeni jest nadzwyczaj istotne. Podkreśla się, że nieodpowiednio dobrany materac może być przyczyną wielu szkód, poczynając od braku wspomagania pracy mięśni dziecka w trakcie leżenia, aż po trudności w osiągnięciu pożądanej stabilności. Dobrze dopasowany element do spania może natomiast wspierać rozwój najmłodszych, wspomagając ich obroty głowy czy zmiany pozycji podczas snu.  

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac dla dziecka? 

Na to, jaką postawę dziecko będzie przybierało w trakcie snu już od najmłodszych lat, ma wpływ przede wszystkim model materaca. Przyczynia się on do rozwoju fizycznego, dlatego należy wybrać taki wariant, który będzie nie tylko wygodny, ale przede wszystkim ergonomiczny. 

Twardy czy miękki?

Materac powinien pozwalać na równomierne rozłożenie się kręgosłupa dziecka na całej długości. Biorąc pod uwagę tę istotną kwestię, w trakcie wyboru tego przedmiotu nie należy decydować się ani na zbyt miękki element, ani za twardy. Wyróżnia się kilka stopni twardości materacy, oznaczane symbolami od H1-H4. Dla dziecka najlepiej sprawdzają się te, które oznaczają średnią twardość, czyli H2 lub H3. 

Czy materac powinien być sprężysty? 

Sprężystość materaca umożliwia dostosowanie do ciała dziecka podczas jego snu. Dzięki temu zwiększa się ergonomiczność przedmiotu, a co za tym idzie, wygoda i komfort podczas leżenia. Najlepiej wybierać sprężyste materace. O tej cesze świadczy fakt, iż po ucisku dłonią, materiał wraca do swojego pierwotnego kształtu. 

Wentylacja 

Istotną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę w trakcie wyboru materaca, jest jego wentylacja. Oznacza to nic innego, jak to, że materiał powinien być przewiewny. Dodatkowo dobrze, jeśli jest on skonstruowany tak, że z łatwością odprowadza wilgoć. 

Materiał 

Niezwykle ważnym czynnikiem jest sam materiał, z jakiego wykonany jest materac dla dziecka. Warto kierować się zasadą, iż im bardziej jest on naturalny, tym lepiej. Świetnie sprawdzają się materace z pianki wysokoelastycznej. Są one nie tylko gwarancją odpowiedniego podparcia malucha podczas snu, ale posiadają również inne zalety, takie jak:

  • dobra wentylacja,
  • odporność na gromadzenie kurzu,
  • ochrona przed roztoczami. 

Należy również pamiętać, że w trakcie produkcji materacy bardzo często wykorzystuje się różnego rodzaju kleje. W tym przypadku warto wybrać wyłącznie takie produkty, których poszczególne części były łączone bezpiecznym klejem wodnym, a nie sztuczną substancją, w której skład wchodzą różnego rodzaju rozpuszczalniki. 

Decydując się na materac dla dziecka, dobrze jest wybrać produkt nowy i nieużywany. Zwiększa to higienę, a co za tym idzie, bezpieczeństwo malucha w trakcie używania przedmiotu. Po zakupie materaca należy również regularnie dbać o jego czyszczenie i wietrzenie. O tym, w jaki sposób troszczyć się o nowy zakup, a także na jakie inne, dodatkowe kwestie warto zwrócić uwagę podczas wyboru, można przeczytać na blogu MamaFizjoterapeuta.