Zabawa towarzyszy dziecku już od pierwszych miesięcy życia. Na początku są to oczywiście proste i powtarzalne czynności takie jak przesuwanie przedmiotów. Wbrew pozorom nawet tak nieznaczące interakcje mają ogromny wpływ na kształtowanie się różnych umiejętności lub odruchów. Dlaczego jest to tak ważne? Dowiedz się, jak zabawa oddziałuje na malucha w pierwszych latach życia.

Nauka przez zabawę – kształtowanie umysłu

Przyswajanie wiedzy odbywa się dużo szybciej, jeśli informacje przekazywane są w interesujący sposób. W przypadku dzieci ma to jeszcze większe znaczenie niż u dorosłych. Właśnie dlatego rodzice muszą zadbać, aby nauka sprawiała przyjemność. Zabawa sprawia, że maluch angażuje emocje, które sprawiają, że nabywanie nowych umiejętności jest łatwiejsze.

Aktywność musi być oczywiście dostosowana do wieku dziecka. U najmłodszych sprawdzą się zabawki sensoryczne. Ciekawą formą nauki o świecie są eksperymenty dla dzieci w przedszkolu, które przedstawiają różne reakcje chemiczne. Czasami wsparciem rozwoju intelektualnego jest też umożliwienie dziecku swobodnej zabawy. Nie można jednak zapominać o tym, że najważniejsza jest obecność rodziców.

Zaspokojenie potrzeby ruchu – aktywna zabawa

Wspieranie rozwoju w dużej mierze opiera się też na zachęcaniu dziecka do zabaw ruchowych. Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że aktywność fizyczna jest zdrowym nawykiem. Jest doskonałym bodźcem, który umożliwia kształtowanie organizmu. Od poprawnego funkcjonowania ciała zależy rozwój zmysłów, inteligencji i emocji. Co więcej, podczas zabaw ruchowych dziecko wchodzi w interakcje z otoczeniem, dzięki czemu zdobywa nowe doświadczenia i kształtuje uwagę. Dlatego aktywne spędzanie wolnego czasu jest bardzo ważne.

Aktywność fizyczna – rozwój motoryki i samodzielności

Połączenie zabawy z aktywnością fizyczną przynosi korzyści w zakresie rozwoju motorycznego dziecka. Dzięki temu z czasem ruchy dziecka stają się bardziej skoordynowane. Zdobyte umiejętności uczą samodzielności i zaradności. Maluch zaczyna wtedy podejmować pierwsze próby zabawy czy jedzenia bez pomocy rodziców. Opiekunowie mogą oczywiście wspierać dziecko, ale zawsze warto zostawić mu przestrzeń do rozwoju.

Relacje międzyludzkie – społeczny aspekt zabawy

Zabawa zaspokaja nie tylko potrzebę ruchu, ale także interakcji z innymi ludźmi. Kontakt z rodzicami i najbliższymi sprawia, że dziecko uczy się porozumiewać z innymi osobami. Wspólna zabawa to podstawa budowania relacji społecznych i empatii. Spędzanie czasu w gronie najbliższych pozwala intuicyjnie nauczyć się jak przepraszać, prosić czy odmawiać. Wczesne wprowadzenie zabawy z rówieśnikami kształtuje też poczucie bezpieczeństwa malucha.

Zabawy relaksacyjne – rozładowanie napięcia

W ciągu dnia dziecko wystawiane jest na działanie wielu bodźców, które mogą wywołać różne negatywne emocje. Zabawa może pomóc w rozładowaniu tego napięcia. Dzięki temu maluch będzie mógł się wyciszyć przed snem. Rozluźniająco działają np. rysowanie lub malowanie. Umożliwiają wyrażenie swoich emocji przez tworzenie różnych wzorów. Czasami najlepszym sposobem na rozładowanie jest jednak intensywna zabawa. Małe szaleństwo za dnia może więc przynieść wiele korzyści.