Znajomość języków obcych nie tylko otwiera przed tobą nowe możliwości. Języki obce mogą przydać się zarówno w twojej pracy, jak i na co dzień, a zwłaszcza wtedy, gdy planujesz wyjechać za granicę. Podstawowy angielski jest często konieczny, by za granicą, obojętnie gdzie jesteś móc dogadać się z kimkolwiek, bowiem to właśnie ten język jest najczęściej językiem, którego uczy się młodzież od wielu, wielu lat. Co więcej, coraz częściej władają nim również dorośli. Filmy anglojęzyczne, czy w końcu piosenki pozwalają w łatwy i szybki sposób nauczyć się choćby i podstawowych słówek. Z resztą – w dzisiejszych czasach bardzo łatwo nauczyć się obcego języka. Wystarczy dobra aplikacja w telefonie, która będzie nam co dziennie pozwalała na naukę nowych, dajmy na to kilkunastu słówek, albo zwykły internet. Możemy kupić anglojęzyczną literaturę, dla tych, którzy znają podstawy języków obcych, albo płyty cd do słuchania z nauką języka przykładowo podczas podróży do pracy, w aucie. Jedno jest pewne – sposobów na naukę języków obcych jest sporo. Otwarcie granic i możliwość zarobienia pieniędzy, często większych niż w Polsce, w innym kraju, na pewno motywuje do nauki nowych słówek. W końcu tak naprawdę nie wiesz, kiedy dany język ci się przyda.

Dobra znajomość języków otwiera przed tobą świat. Dzięki znajomości podstaw choćby i angielskiego, z łatwością dogadasz się za granicą. Zapytasz o godzinę odjazdu pociągu czy autobusu, kupisz zakupy w sklepie, czy dotrzesz na wybrane przez ciebie miejsce. Dogadasz się spokojnie w pracy, w banku, a może na poczcie czy na ulicy. Języki obce otwierają granice, bariery. Mimo, że są dostępne dla każdego, kto posiada nowszy telefon – specjalne aplikacje do rozmowy z obcokrajowcem, to znajomość języka obcego na pewno się nie raz, a nie dwa gdzieś za granicą przyda.
Dlatego też w każdej wolnej chwili warto uczyć się nowych słówek, choćby tego angielskiego, zwłaszcza, gdy nie mieliśmy możliwości nauki go w szkole. A kiedy już uczyliśmy się go, warto sobie go często przypominać, albo doszkalać się, przechodząc na bardziej zaawansowany poziom. Dzięki temu otwiera się przed nami cały świat. Ale to nie wszystko. Często w niektórej pracy zdarza się i tak, że ten angielski gdzieś się przydaje, a pracodawcy, zwracają również uwagę przy rekrutacji na to, czy umiesz dany język czy nie i często też bywa i tak, że to właśnie to decyduje, o tym, czy szef danej firmy zatrudni cię czy też nie.

Poza tym języki obce przydają się, gdy chcemy pooglądać zagraniczny film, a nie ma w nim napisów po polsku, ani lektora. Ten angielski przydaje się także, gdy chcemy zrozumieć tekst piosenki, albo porozmawiać z przyjaciółmi, którzy przyjechali prosto z Wielkiej Brytanii, by odwiedzić nasz kraj, a ty chcesz ich oprowadzić. Albo też, gdy wpadniemy akurat na kogoś, kto przyjechał na przykład z Francji, czy z Ameryki i nie zna kompletnie naszego języka, a chce się dostać do klubu, do szkoły, do restauracji, do apteki, na dworzec autobusowy, kolejowy, lotnisko, czy na konkretną ulicę albo na najbliższy przystanek. I rolę się tutaj odwracają. Kiedy my przebywamy za granicą i pragniemy, aby ktoś nam wyjaśnił co gdzie jest potrzebujemy znać język, a przy najmniej jego podstawy.
Jak można wreszcie uczyć się skutecznie języka obcego, by z łatwością się nim posługiwać? Możesz zainstalować jak już wcześniej wspomniałam specjalną aplikację do nauki języków obcych. Możesz też kupić samouczek, płyty do nauki języków CD, albo podręcznik, w którym będą oprócz słówek, ćwiczenia z gramatyki, albo podana wymowa, słownik, czy kompendium wiedzy na temat obcego kraju w księgarni nie koniecznie tylko tej językowej i z nich korzystać oraz zaglądać do nich w wolnym czasie, podczas podróży pociągiem, albo autobusem. Masz wspaniałą możliwość także zapisać się na lekcje online i nie wychodząc z domu, z pomocą nauczyciela przez internet uczyć się krok po kroku danego języka, albo wybrać się do profesjonalnej szkoły. Często nie są to duże pieniądze, a to, że nauczymy się danego języka i to jeszcze płynnie jest bezcenne i na pewno się nam jeszcze nie raz ani nie dwa przyda.

Podsumowując, języki obce zwłaszcza w obecnych czasach są na wagę złota. Otaczają nas dosłownie wszędzie. Tak naprawdę nie wiesz, czy w następnym roku nie wyjedziesz za granicę w poszukiwaniu pracy, albo czy twoja przyjaciółka nie namówi cię na wspólny wyjazd za granicę na wakacjach w celach turystycznych. A jeszcze lepiej, kiedy masz w planach odwiedzić inny kraj i zostać tam obojętnie ile – dłużej czy krócej. Wtedy masz dodatkową motywację, by takiego języka obcego się nauczyć. I nie musisz władać nim perfekcyjnie i znać nie wiem ile słówek, by się z kimś zwyczajnie dogadać. Wystarczą na początku same podstawy. Przebywając w innym kraju i mając styczność z obcym językiem na co dzień to też jakaś lekcja, prawda? Mam nadzieję, że zachęciłam cię do nauki obcego języka. Czy nie marzyłaś kiedykolwiek, by odwiedzić na przykład Grecję czy Austrię i zobaczyć jak tam wygląda życie, albo też coś zwiedzić? Ze znajomością obcego języka, taki wypad będzie znacznie mniej stresujący dla ciebie i z łatwością się tam odnajdziesz.