Nie jest w żadnym razie zaskakujące to, że uczymy się coraz chętniej języków obcych. Metod do osiągnięcia zamierzonego celu jest sporo, a jednym z nich samodzielna nauka języka. Warto więc przyjrzeć się tej metodzie, aby wyrobić sobie o niej własne zdanie.

Często pojawiają się wątpliwości, czy w ten sposób da się opanować język? Warto zdać sobie sprawę, że nie da się udzielić w tej materii jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko jest uzależnione od tego, z jakiego poziomu starujemy. Nie mniej istotny jest też nasz cel, do jakiego ma prowadzić nas nauka. Najłatwiej nam będzie, co oczywiste, kiedy mamy już jakieś fundamenty i nie zależy nam w tym momencie na konwersacjach. Zaczynając z kolei od zera, raczej nie powinniśmy uczyć się w ten sposób na samym początku. Jak zatem widać wszystko może mieć swoje plusy i minusy.

Kiedy nauka na własną rękę ma zatem sens?

Uczyć się w ten sposób powinny przede wszystkim osoby już mające jakieś fundamenty. Jednak są sytuacje, że nie mamy pieniędzy na kurs językowy lub też są jakieś inne czynniki utrudniające dotarcie do szkoły językowej. Nie jest to taką znów rzadkością, bo nie wszyscy mieszkają w miastach z takimi placówkami. Innym powodem wybrania samodzielnej nauki jest niemożność wygospodarowania wolnego czasu w określonych godzinach, kiedy takowa placówka jest otwarta. Z całą pewnością siedząc w domu, nie tylko oszczędzimy czas, ale też mamy sposobność do nauki na warunkach, jakie nam w pełni odpowiadają. Odpadają dojazdy, mamy więcej czasu, a przy tym powtarzamy materiał o dowolnym czasie. Co więcej, kolejność powtarzanego materiału i konkretna ilość czasu poświęcana na to jest zależna tylko i wyłącznie od nas i naszych rzeczywistych potrzeb.

Cisza i spokój, czyli skupiamy się w 100% na nauce

Nie ma nic odkrywczego w tym, że ucząc się samemu o wiele łatwiej się skupić. Tym samym nie grożą nam żadne niepotrzebne rozmowy czy brak poświęconej uwagi przez nauczyciela. Za sprawą samodzielnej nauki języka obcego to my w pełni odpowiadamy za intensywność i czas trwania nauki. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy należymy do osób o obniżonej uwadze albo też niezwykle istotne z naszego punktu widzenia jest to, aby w czasie nauki panowała cisza i warunki sprzyjające do koncentracji.

Nauka na własną rękę to również pewne ryzyko

Warto mieć świadomość, że ten format nauk nie jest dla każdego. Nie mając bowiem pokładów motywacji i samodyscypliny na odpowiednim poziomie będziemy najzwyczajniej w świecie marnować czas. Tak samo bez pewnych fundamentów w znajomości danego języka istnieje obawa popełniania większej ilości błędów bądź też wyrobienie sobie złych nawyków.