Mimo że siadanie do stołu podczas oglądania telewizji jest powszechnym zwyczajem, coraz częściej kwestionuje się tę praktykę ze względu na jej negatywny wpływ na dzieci, młodzież i rodzinę w ogóle. Jednak w codziennym życiu jest coraz mniej czasu na to, by usiąść do stołu i zjeść wspólny posiłek przez co najmniej 15 minut dziennie, co prowadzi do różnych niedogodności, które dotykają najmłodszych członków rodziny.

Czy rozsądne jest, aby dzieci jadły oglądając telewizję?

Czasami nakłonienie dziecka do zjedzenia całego pokarmu staje się dla rodziców męką, dlatego szukają różnych metod i strategii, aby nakłonić dziecko do jedzenia, w tym kar, besztania, nagradzania, a nawet odwracania uwagi, np. oglądania telefonu komórkowego lub telewizji podczas podawania jedzenia. Oglądając telewizję podczas jedzenia, narażamy dzieci na kontakt z setkami reklam, które zachęcają je do zainteresowania się niezdrową żywnością. Ponadto telewizja odwraca uwagę dziecka, które nie jest w stanie przestrzegać ustalonego harmonogramu jedzenia.

Dlaczego zaleca się, aby dzieci spożywały posiłki wspólnie z całą rodziną?

Posiłek to idealny czas, aby zgromadzić rodzinę, porozmawiać, nawiązać kontakty, a ponadto podczas jedzenia nie tylko zaspokajamy głód, ale także delektujemy się jedzeniem wszystkimi zmysłami, delektujemy się nim, wyczuwamy jego aromat i zachwycamy się jego wyglądem. Jest to odpowiedni moment, aby wpajać dzieciom nawyki żywieniowe, uczyć je jedzenia owoców, warzyw i zieleniny.
Dzieci, które jedzą razem w rodzinie, jedzą lepiej niż te, które jedzą osobno lub w otoczeniu innych osób, są bardziej zadowolone emocjonalnie, wzbogacają słownictwo i umiejętność czytania, nawiązują zdrowe relacje z innymi dziećmi, są bardziej zintegrowane z rodziną, kontynuują ten zwyczaj w wieku młodzieńczym i rzadziej podejmują negatywne działania, takie jak picie alkoholu itp.

Jakie znaczenie ma prawidłowe spożywanie posiłków podczas obiadu?

Obiad jest tym posiłkiem w ciągu dnia, który odpowiada za dostarczenie organizmowi energii niezbędnej do wykonywania czynności, utrzymując metabolizm w stanie aktywności. Posiłek ten może dostarczyć jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze dla dzieci w wieku szkolnym, dlatego można go uznać za posiłek o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju i wzrostu dzieci. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, pomijanie obiadu nie pomaga w utracie wagi, ponieważ długie godziny bez jedzenia mogą zwiększyć apetyt organizmu i doprowadzić do spożywania mniej zdrowej żywności lub przejadania się.

Konsekwencje i skutki spożywania przez dzieci posiłków przed telewizorem. Ważne informacje.

Gdy podczas jedzenia siedzimy przed telewizorem, mniej uwagi poświęcamy jedzeniu i rzadziej kontaktujemy się z rodziną, a to rozproszenie uwagi może mieć inne negatywne skutki.

Nie zwracają uwagi na to, co jedzą.

Dzieci, które podczas jedzenia siedzą przed telewizorem, nie zwracają uwagi na to, co jedzą, nie doceniają smaku potraw i tracą kontrolę nad ilością zjadanych produktów, co może prowadzić do otyłości.

Zmniejsza się spożycie owoców i warzyw.

Dzieci nabierają nawyku zdrowego odżywiania się, obserwując, jak robią to pozostali członkowie rodziny, natomiast ci, którzy oglądają telewizję podczas jedzenia, nie zwracają na to uwagi i unikają spożywania warzyw i zieleniny, które dostarczają błonnika, witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządów.

Brak komunikacji z rodziną.

Kiedy jesteśmy wszyscy razem przy stole, wymieniamy poglądy, rozmawiamy, pytamy o dzień pracy innych i wchodzimy w interakcje z resztą rodziny, podczas gdy podczas oglądania telewizji nie rozmawiamy o naszych doświadczeniach, ale o programie, który oglądamy.

Sytuacja rozpraszająca.

Oglądanie telewizji podczas posiłków rozprasza uwagę dzieci, uniemożliwiając im skupienie się na innych czynnościach lub zwrócenie uwagi na to, co dzieje się wokół nich, dlatego mogą one zjeść więcej niż potrzebują, ponieważ uczucie sytości jest hamowane, ponieważ mózg jest skupiony na innej sytuacji.

Jedzenie trwa dłużej.

Kiedy dzieci koncentrują się na oglądaniu telewizji, dłużej niż zwykle wkładają do ust porcję jedzenia, a więc kończenie posiłku zajmuje im zwykle więcej czasu niż zwykle.

Zachęca do nadwagi i otyłości.

W telewizji zazwyczaj w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych prezentowane są różne reklamy, które promują spożywanie słodyczy i innych niezdrowych produktów spożywczych ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, cukru i kalorii. Reklamy te sprawiają, że dzieci chcą często jeść te produkty, co sprzyja otyłości u dzieci, a także prowadzi do siedzącego trybu życia i zniechęca do aktywności fizycznej i zabawy.

Co mogę zrobić, jeśli moje dziecko nie chce jeść razem z rodziną?

Jeśli dziecko nie chce jeść z rodziną i chce tylko oglądać telewizję, musisz uzbroić się w cierpliwość i wytłumaczyć mu, że czas posiłku to czas wspólnego spędzania czasu z rodziną. Usiądź z dzieckiem i zacznij rozmawiać o tym, co robiło w ciągu dnia, zapytaj, jak poszło mu w szkole, co robiło z kolegami, a zauważysz, że stopniowo będzie ustępowało z postawy, jaką miało na początku.
Można spróbować włączyć dziecko w proces przygotowywania posiłków — w ten sposób poczuje ono chęć uczestniczenia w rodzinnym posiłku, a nawet będzie mogło włączyć do niego różne potrawy. Będzie to dobry moment na wpojenie dobrych manier i nawyków przy stole, takich jak nakrywanie do stołu i sprzątanie po skończonym posiłku.