Częstym problemem jest długotrwałe stosowanie smoczka przez dzieci. Sprawia on oczywiście, że maluchy mają wrażenie, jakby były karmione piersią, dzięki czemu czują się spokojniejsze i zrelaksowane. Jednak długotrwałe używanie smoczka może mieć negatywne konsekwencje dla rozwoju mowy.

Dlaczego niewłaściwe używanie smoczka wpływa na mowę dziecka?

Wynika to z faktu, że gdy dziecko jest pozostawione ze smoczkiem dłużej niż przez pewien okres czasu. Badania wykazały, że dzieci, które używały smoczka przez około 3 lata, mają większe trudności z wymawianiem słów i niektórych dźwięków. Obecność smoczka lub nawet palca, który zawsze znajduje się w ustach dziecka, nie pozwala na normalny rozwój mięśni jamy ustnej.
Użycie smoczka nie pozwala językowi na wykonywanie naturalnych ruchów potrzebnych do prawidłowej wymowy. Należy wziąć pod uwagę, że im dłużej dziecko trzyma smoczek w buzi, tym mniej będzie mogło ćwiczyć, co spowoduje opóźnienie w rozwoju mowy. W ten sposób dziecko nie ma możliwości wyrażania siebie poprzez gaworzenie lub próby wymawiania słów, dlatego często zastanawiamy się, czy jego stosowanie jest dobre, czy nie.

Od jakiego wieku należy zabierać dziecku smoczek?

Stomatolodzy dziecięcy zalecają usuwanie dziecku smoczka od pierwszego roku życia, aby nie przeszkadzał on w rozwoju zębów i zapobiegał ich wykrzywianiu, a także nie zaburzał rozwoju szczęki. Mimo to wielu rodziców uważa, że jest to czas, w którym smoczek jest dziecku potrzebny, ponieważ ma ono jeszcze potrzebę ssania. Wielu rodziców decyduje się na używanie smoczka tylko na dobranoc, niektórzy stosują go jako narzędzie ułatwiające dziecku zasypianie, a następnie wyjmują go z buzi.

Zdrowie – konsekwencje nadużywania smoczka dla zdrowia dziecka.

Wszystko ma swój czas przydatności, w przypadku smoczka wszystko zależy od tego, jak długo pozostaje on w ustach dziecka. Zależy to również od rodzaju smoczka zakupionego dla dziecka, ze względu na jego kształt i fakturę.

Problemy przy ząbkowaniu.

Zgodnie z opinią ekspertów stomatologów dziecięcych, długotrwałe stosowanie smoczka zmienia i utrudnia wyrzynanie się zębów. W wielu przypadkach zmienia to sposób wyrzynania się zębów, powodując ich krzywe wyrzynanie w niewłaściwym kierunku.

Sprzyja namnażaniu się bakterii.

W każdym razie, jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko używało smoczka, bardzo ważne jest, abyś bardzo dokładnie czyściła smoczek. Musisz pamiętać, że smoczek spędza wiele godzin w ciągu dnia w buzi dziecka i jeśli w jakimkolwiek momencie dziecko zostanie pozostawione bez opieki, smoczek może wypaść, a dziecko może go podnieść i włożyć z powrotem do buzi. Epizody te zdarzają się u dzieci powyżej półtora roku i to właśnie w tych przypadkach bakterie rozmnażają się najbardziej. Najlepiej, abyś bardzo dbał o higienę smoczka.

Problemy z prawidłowym rozwojem szczęki.

Stosowanie smoczków uspokajających może bowiem zmienić kształt i położenie zębów dziecka. Długotrwałe używanie smoczka powoduje wysuwanie się górnych przednich zębów do przodu i wykrzywianie się pozostałych zębów. W takiej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo, że zęby nie będą pasowały na właściwe miejsce po zamknięciu jamy ustnej. Długotrwałe stosowanie smoczka u dzieci nie pozwala na prawidłowy rozwój języka i mięśni jamy ustnej, co w przyszłości utrudnia dziecku wymawianie niektórych słów lub dźwięków. Stąd problemy z wymową u niektórych dzieci.

 

W jaki sposób nadużywanie smoczka wpływa na rozwój mowy dziecka?

Długotrwałe używanie smoczka przez dzieci nie pozwala na prawidłowy rozwój mięśni języka i jamy ustnej, co utrudnia dziecku wymawianie niektórych słów lub dźwięków w przyszłości. Stąd problemy z wymową u niektórych dzieci.

Ograniczenie gaworzenia.

Ponieważ dziecko trzyma smoczek przez wiele godzin w ciągu dnia, nie wolno mu wypowiadać niektórych słów. Musimy pamiętać, że ma to ogromne znaczenie dla dziecka, ponieważ w ten sposób będzie mogło ćwiczyć niektóre słowa, aby później zacząć je wymawiać. Jeśli niemowlęta nie mogą tego robić, jest bardzo prawdopodobne, że będą miały trudności z mówieniem.

Mniej stymulacji słuchowej.

Jest mało prawdopodobne, aby dziecko miało jakiekolwiek problemy ze słuchem z powodu używania smoczka. Prawdopodobne jest jednak, że dziecko może cierpieć na zapalenie ucha środkowego, ponieważ zamiast oddychać przez nos, oddycha przez usta, co zwiększa szanse na infekcję.

Słaba wymowa.

Trzymając smoczek w buzi przez wiele godzin w ciągu dnia, dziecko nie może poruszać językiem, co nie pozwala mu na rozwinięcie prawidłowej ruchomości. Podczas wymawiania skomplikowanych słów język musi wykonywać pewne ruchy, a tych ruchów nie można stymulować, jeśli dziecko używa smoczka częściej niż jest to wskazane.

Trudności w wydawaniu dźwięków.

Podobnie jak w przypadku gaworzenia, trzymanie smoczka w buzi przez cały czas uniemożliwia dziecku wydawanie dźwięków niezbędnych do prawidłowego rozwoju mięśni jamy ustnej.

Kiedy należy zgłosić się do logopedy dziecięcego?

Jeśli zauważysz, że dziecko ma problemy lub trudności językowe, które nie są normalne dla jego wieku, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Dzięki wizycie u specjalisty można zaobserwować rozwój języka i komunikacji dziecka oraz stwierdzić, czy jest on normalny dla jego wieku.