Dla dziecka nie ma nic gorszego jak nuda. Czy to brzydka pogoda, czy przeziebienie, czy cokolwiek innego, czas spędzony w domu na nudzeniu się dłuży się i dłuży, a dziecko nie wie co ma ze sobą zrobić, przez co zaczyna rozrabiać. Kiedy każda zabawa się znudziła, najlepsze mogą się okazać kreatywne zabawy w domowym zaciszu, które nie wymagają ani specjalnej wiedzy ani umiejętności. Wystarczy kilka podstawowych produktów, który ma każdy w domu i odrobina wyobraźni.

Propozycje zabaw kreatywnych zabaw z dzieckiem w domu:

Pieczątki z ziemniaków.

Kto nie lubił w dzieciństwie przybijać pieczątek? Wystarczy ziemniak, farby i kartka papieru. Farby przekładamy na talerzyki. Ziemniaka należy przekroić na pół, a później za pomocą noża lub metalowej foremki wyciąć jakiś kształt, np. gwiazdki, serduszka lub kwadratu. Ziemniaka maczamy w farbie i odciskamy na papierze. Zabawę można rozwinąć o dorysowywanie flamastrami np oczu czy rąk stworzonych pieczątkami ludzików, tworzyć szlaczki, a nawet całe malowidła. Tutaj jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Jeśli nie masz farb, nic nie szkodzi, podobny efekt uzyskasz malując ziemniaka markerem a następnie odciskając go na kartce.

Makaronowa biżuteria

To bardziej zabawa dla dziewczynek, choć nie tylko. Wystarczy suchy makaron typu rurki lub każdy inny dowolny kształt, który można nawlec i kawałek sznurka. Nawlekanie makaronu uczy koncentracji i koordynacji. W ten sposób można stworzyć wspaniałą i niepowtarzalną biżuterię, którą można później pomalować flamastrami lub farbami.

Masa solna

Kto z nas w dzieciństwie nie lepił z masy solnej? Do jej wykonania potrzebujesz mąki, soli drobnoziarnistej i wody. Wystarczy zagnieść ciasto i rozpocząć lepienie. Można zrobić pamiątkowy odcisk dłoni, jak również ulepić dowolną figurkę czy nawet całą rodzinkę. Później można ją wypalić w piekarniku lub pozostawić w słonecznym miejscu do wyschnięcia, a następnie pomalować. Po wyschnięciu warto zabezpieczyć wykonaną pracę lakierem do włosów lub lakierem do paznokcie, aby nie pobierała wilgoci z powietrza. To nie tylko świetna zabawa, ale również ciekawa pamiątka lub własnoręcznie wykonany prezent.

Obrazek z przypraw.

Potrzebujemy przyprawy, które nie mają intensywnych zapachów, mogą to być liście laurowe, gorczyca, ziele angielskie, kminek, sól grubo i drobnoziarnista, oregano, goździki czy kolendra, oraz kartka papieru i klej typu wikol. Za pomocą przypraw możemy stworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne obrazki. Możemy także połączyć pracę z elementami rysowania i namalować lalę, a jej sukienkę wykleić z liści laurowych. Po wykonaniu pracy należy pozostawić ją do wyschnięcia, a następnie zabezpieczyć np wkładając w koszulkę od segregatora.

Niedoceniona bibuła

Zabawy z bibułą nie mają końca. Można z jej pomocą wykonać wszystko. Dziewczynki mogą zrobić sobie z niej spódniczki, czy nawet całe sukienki. Można pociąć ją na drobne kawałki i wykleić obrazek. A przy zbliżającej się wiośnie i Wielkanocy zrobić palmę lub bukiet kwiatów na stół. Bibuła to wspaniały materiał do tworzenia niezwykłych dekoracji.

Co dają dziecku zabawy manualne?

Wszystkie zabawy, w których dziecko używa wszystkich zmysłów są dla niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Kreatywne myślenie, abstrakcyjność, tworzenie czegoś od podstaw to niezwykle ważny proces rozwojowy dla mózgu. Dzięki takiej formie zabawy dziecko nabywa wiele nowych umiejętności, które przełożą się na jego przyszłość. Znajdywanie rozwiązań, zastępowanie jednej rzeczy drugą uczy kreatywnego myślenia oraz radzenia sobie w nagłych sytuacjach. Każdy rodzic powinien o tym wiedzieć, że tablica manipulacyjna ma dwa zadania – ma zająć dziecko, ale również rozwijać jego umiejętności, nawet te które na pierwszy rzut oka nie mają z zabawą nic wspólnego.