Bardzo wielu dorosłych nie potrafi grać w szachy – co jest bardzo zaskakujące, ponieważ ta klasyczna gra to jeden z najlepszych sposobów na rozwijanie intelektu i umiejętności logicznego myślenia. W związku z tym można się zastanowić, czy aby jest to gra dobra dla dzieci?

Od jakiego wieku można grać w szachy?

Bardzo wielu dorosłych ludzi nie zna podstawowych ruchów szachowych, co jest przykrym wnioskiem, ponieważ nie znając ich, nie potrafią nauczyć własnych dzieci tej szlachetnej gry. Na szczęście w placówkach edukacyjnych jest wiele ciekawych zajęć, którymi dzieci same z siebie się interesują – stąd też nawet przedszkolaki można nauczyć gry w szachy. Już 4-5 latki mogą nauczyć się podstawowych zasad gry w szachy, co w przyszłości z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na umiejętność gry, ale również na rozwój ich intelektu. Szachy dla dzieci to tylko początkowo gra trudna i skomplikowana. Z czasem okazuje się ona pasjonującym wyzwaniem.

Dlaczego warto uczyć dziecko gry w szachy?

Szachy to wspaniała gra, pełna reguł, których przestrzeganie jest tak naprawdę warunkiem prowadzenia uczciwej, ale i pasjonującej rozgrywki. Nawet przedszkolak zasiadający do szachownicy może dzięki nim zyskać kilka ważnych umiejętności. Jedna z nich to umiejętność przestrzegania reguł, gry fair play. Dziecko uczy się, że każdy ma swoją kolej i należy cierpliwie czekać na ruch drugiej osoby. Uczy się również przestrzegania konkretnych reguł – tego, w jaki sposób można się poruszać na szachownicy, a jakie ruchy są niedozwolone. To bardzo przydatne nie tylko w szachach, ale również w wielu innych dziedzinach życia. Dziecko, które od małego trenuje umysł w szachach, może w przyszłości lepiej koncentrować się na nauce, umieć wyciągać logiczne wnioski, przewidywać konsekwencje swoich wyborów. Wszystkie te cechy są niezwykle istotne dla rozwoju intelektualnego każdego dziecka. W przyszłości okazuje się, jak bardzo cenna jest nie tylko umiejętność przestrzegania reguł, ale także wyprzedzania ruchów przeciwnika, logicznego myślenia i tworzenia strategii. A perfekcyjną grę w szachy można też przekuwać w przyszłości na wygrane w zawodach szachowych!