Sen dziecka różni się w zależności od wieku i w wielu okolicznościach nakłonienie go do drzemki może być trudnym zadaniem. Aby dziecko odpoczywało we właściwym czasie i spało długo, konieczne jest, aby miejsce wybrane na sypialnię dla dziecka było odpowiednie.

Dlaczego niemowlętom tak trudno jest zasnąć?

Po urodzeniu noworodka łatwiej jest mu zasnąć, ponieważ potrzebuje on do 18 godzin snu, aby zakończyć normalny rozwój. Wiele matek wie, jak powinien wyglądać sen noworodka, ale po kilku miesiącach zaczynają mieć problemy z położeniem go do łóżka. Niektóre dzieci zmieniają nieco swoje przyzwyczajenia związane ze snem, ponieważ środowisko domowe zaczyna być dla nich nieatrakcyjne.

Co robić, aby szybko usypiać dziecko?

Bardzo ważne jest, aby dziecko nauczyło się odróżniać pory karmienia i stymulacji od proponowanych pór snu. Jeśli wprowadzisz u dziecka rutynę zasypiania, będzie ono gotowe do samodzielnego kładzenia się spać o ustalonych porach. Należy sprawić, by dziecko kładło się spać o tej samej porze i przygotować mu odpowiednie warunki.
Na przykład dziecko będzie dłużej spało w nocy, jeśli nauczy się odróżniać światło od ciemności. W ciągu dnia można wprowadzić lekkie środowisko muzyczne, aby pomóc mu odpocząć i uniknąć głośnych dźwięków. Ponadto nie wpuszczaj gości do pokoju podczas nocnych drzemek, aby dziecko mogło spokojnie wypocząć.

Ile godzin powinno spać dziecko w zależności od wieku?

Bardzo ważne jest, aby znać średnią liczbę godzin snu dziecka w zależności od jego wieku, aby nie zmuszać go do zbyt wiele. Ponadto, jeśli dziecko śpi zbyt mało, należy stworzyć rutynę, która pozwoli mu osiągnąć minimalną liczbę godzin, tak aby nie miało to wpływu na jego wzrost i rozwój. Poniżej podajemy godziny, które dziecko powinno przespać między drzemkami dziennymi i nocnymi.

  • Pierwsze dwa miesiące życia: od 17 do 20 godzin dziennie.
  • 3-5 miesięcy życia: od 15 do 16 godzin.
  • 6-12 miesięcy: do 14 godzin dziennie.
  • 1-2 lata życia: 13 i 14 godzin dziennie.
  • 3-6 lat: 10 i 12 godzin.
  • 7-11 lat: od 9 do 10 godzin dziennie.
  • 12 lat i starsi: 8 godzin dziennie.

Porady i wskazówki, jak szybko uśpić dziecko.

Cisza i półmrok.

Dzieci muszą być ciche, aby nie zakłócać ich snu, a światło powinno być słabe, aby nie rozpraszało ich uwagi. Nie zaleca się, aby dzieci spały przy świetle, chyba że jest ono naturalne, ponieważ w ten sposób można im przekazać niewłaściwe informacje na temat godzin snu. Z drugiej strony, hałasy znacznie zmieniają nastrój dzieci, powodując u nich lęk przed snem.

Połóż dziecko do łóżka na wpół śpiące.

Obecność mamy jest dla dzieci kojąca, dlatego najlepiej jest stymulować je podczas karmienia piersią. Towarzysz dziecku w wykonywaniu ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak joga, a następnie, jeśli zauważysz, że jest bliskie zaśnięcia, przenieś je do jego łóżeczka, aby tam całkowicie zasnęło.

Nie wychodź natychmiast, jeśli dziecko płacze.

Kiedy zostawiasz dziecko w łóżeczku, nie popełniaj błędu i nie podchodź do niego, gdy tylko usłyszysz jego płacz, bo to tylko zachęci je do pozostania w Twoich ramionach przez cały czas. Zaleca się, aby pozwolić dziecku płakać przez 5 minut, a jeśli się nie uspokoi, należy je zabrać i sprawdzić, czego potrzebuje.  Oczywiście należy się upewnić, że dziecko nie płacze z powodu zagrożenia, ale dlatego, że chce być w pobliżu i nie chce zasnąć.