Urządzenie pokoju dziecięcego – dziecięce tapety ścienne

Urządzenie pokoju dziecięcego wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Z jednej strony dekoracje powinny być na tyle uniwersalne byśmy nie byli zobligowani do ciągłych zmian, za którymi idą oczywiście koszty, a z drugiej strony każde dziecko z pewnością pragnie, aby jego pokój był jak najbardziej spersonalizowany i atrakcyjny właśnie dla przedstawicieli jego grupy wiekowej. Dlatego wybranie kolorów ścian, czy wzorów tapet do pokoju dziecięcego stanowi pewne wyzwanie. Pamiętajmy również, że pokój malucha jako, że jest jego najbliższe otoczenie powinien być jak najbardziej pogodny i radosny, co również powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze tapety dziecięcej. Przy tym musimy uwzględnić nie tylko wiek, czy płeć dziecka, ale także ogólną estetykę i wpływ barw na samopoczucie najmniejszych członków naszych rodzin, który wcale nie jest taki bagatelizujący.

Jakie kolory i wzory najlepsze do pokoju dla dziecka

Jakie kolory i wzory najlepiej oddziałują na samopoczucie, a nawet zachowanie naszej pociechy? I co jeszcze powinniśmy wziąć pod uwagę? Oczywiście jeśli dziecko jest na tyle duże naturalnie powinniśmy przed wyborem tapet dziecięcych, czy innych dodatków, skonsultować się z nim, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Nie powinniśmy jednak opierać na tym całej naszej decyzji, gdyż z pewnością jest nam wiadome, że dzieci nie tylko bardzo często zmieniają zdanie – co wiąże się bezpośrednio z procesem dorastania – ale także ich upodobania wyglądające dobrze w ich głowie realnie nie zawsze okazują się takie piękne i magiczne. Dlatego należy wziąć również poprawkę na to aby wybrać coś jak najbardziej uniwersalnego. Jeśli urządzamy pokój dla niemowlaka niezależnie od tego, czy do czynienia mamy z chłopczykiem, czy dziewczynką, warto wybrać kolory ścian lub tapety dla dzieci w takich kolorach jak jasny żółty, lub niebieski – dodatkowo pamiętajmy, że takie jasne popielate barwy będą dawać wrażenie dużej przestrzeni, nawet w niewielkim pomieszczeniu. Jeśli interesuje nas minimalizm, z pewnością zwrócimy uwagę na pokoje w stylu skandynawskim, gdzie kolory ścian, nawet w pokojach dla najmłodszych utrzymane są w stonowanych barwach jak beże i szarości. Jednak jeśli chcemy nieco ożywić takie pomieszczenie dobrą wiadomością jest, że do tych kolorów będzie pasował praktycznie każdy, nawet najbardziej skomplikowany wzór tapety dziecięcej. Oczywiście im dziecko jest starsze tym również nasze wybory będą bardziej skierowane ku jego upodobaniom, ale także ku większej prostocie – dziewczynkę ośmioletnią zachwyci różowa tapeta dla dzieci w gwiazdki, ale dwunasto czy trzynastolatka najpewniej będzie miała na ten temat nieco inne zdanie.

 

Dodatkowo przy wyborze farb do pokoju malucha pamiętajmy, że najlepszym wyborem są wysoko jakościowe farby, które są łatwe w czyszczeniu, gdyż jak nam z pewnością wiadomo ściany – zwłaszcza w jasnych kolorach – długo nie zachowają swojej świeżości jeśli nie będziemy mieć możliwości ich czyścić. Gdyż mimo tego, że z pewnością kochamy nasze pociechy, zdajemy sobie sprawę, jaki bałagan mogą one wokół siebie stworzyć. Jeśli mówimy o pokoju, które dzieci będą ze sobą dzielić, wzór na tapetę do pokoju dziecięcego warto wybrać jak najbardziej uniwersalną jak np. w kropki, czy grochy, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z rodzeństwem różnopłciowym mieszkającym w jednym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że wybór ciemnych, czy bardzo jaskrawych kolorów i wzorów, może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na samopoczucie jak i zachowanie maluchów. Dlatego w takich pomieszczeniach warto unikać barw takich jak czerń, granat, lub czerwony i pomarańczowy, które nawet mogą niejako wzbudzać agresję. Przeciwstawne temu kolory to wcześniej wspomniany niebieski, czy zielony, które mają właściwości uspokajające i kojące. Przy instalowaniu tapety dziecięcej musimy również zwrócić uwagę na estetykę zamontowania jej na ścianie, wisząca krzywo, nierówno, czy z wybrzuszeniami nawet najpiękniejsza tapeta traci swój urok. Dlatego jeśli nie czujemy się na siłach, aby wykonać to zadanie, warto zwrócić się o pomoc do bardziej doświadczonej w tym procesie osoby z naszego otoczenia, lub też do fachowca.